• Zadzwoń do nas
    +48 22 223 66 30
  • ul. Klimczaka 1
    Warszawa, Polska
  • Godziny otwarcia
    Pon-Pią 8:00 - 20:00

„Damy kobietom fory”

50 milionów złotych – taką kwotą na inwestycje będzie dysponować Black Swan Fund, który wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju uruchamiają przedstawicielki Sieci Przedsiębiorczych Kobiet – Katarzyna Wierzbowska, Dorota Czekaj, Kinga Nowakowska i Joanna Zielińska. Pierwsza sesja pitchingowa BSF ma odbyć się 25 września.

Black Swan Fund formalnie istniał już wcześniej, od 2015 roku, ale jako spółka służąca mentorkom z Sieci Przedsiębiorczych Kobiet do indywidualnego inwestowania w kobiece biznesy. Ich marzeniem było, aby uruchomić fundusz inwestycyjny z prawdziwego zdarzenia, z wielkimi pieniędzmi, który wspierałby kobiece biznesy.

PFR we współpracy z SPK uruchamiają Black Swan Fund
Marzenie to spełniło się w piątek 27 lipca, kiedy to Black Swan Fund podpisał umowę z Polskim Funduszem Rozwoju. Od września BSF będzie działać w ramach programu Biznest FIZ, skupiającego tzw. fundusze inwestycyjne zamknięte.

Oczywiście, Black Swan Fund pod szyldem Biznestu będzie inwestować nie tylko w kobiece startupy. – Ale damy kobietom fory – śmieje się w rozmowie z BI Polska Katarzyna Wierzbowska, założycielka SPK.

Jak mówi nam z kolei Joanna Zielińska, dyrektor zarządzająca Black Swan, ich celem jest zarówno przyciągnięcie do branży więcej kobiet-inwestorek, jak i wspieranie biznesów tworzonych przez kobiety:

Wyrosło to z potrzeby, którą zauważyłyśmy. Chcemy docierać do zupełnie nowych osób, podczas gdy wielu innych inwestorów bije się o te same startupy.
BSF będzie oferować nie tylko finansowanie innowacyjnych firm, ale także wsparcie mentorskie od aniołów biznesu.

Model finansowania nowego funduszu będzie podobny jak i w innych przypadkach z Biznest FIZ – czyli połowa pieniędzy pochodzi od PFR w formie pożyczki zwrotnej, a połowa z rynku, od aniołów biznesu. Przedstawicielkom Black Swan udało się od PFR uzyskać maksymalną kwotę dofinansowania z programu – 30 milionów złotych. Pozostałe 30 mln zł zostanie zebranych z rynku. Po odjęciu kosztów zarządzania funduszem, na inwestycje zostanie 50 mln zł. Fundusz ma działać wstępnie przez 8-10 lat.

Inicjatorki powstania Black Swan Fund z przedstawicielami PFR
Foto: Katarzyna Wierzbowska / Business Insider Polska
Inicjatorki powstania Black Swan Fund z przedstawicielami PFR
Kinga Nowakowska – na co dzień członek zarządu i dyrektor operacyjna Capital Park – podkreśla przy tym, że wstępnie Black Swan Fund nie określa konkretnych branż, w które chciałby inwestować:

Mamy wielu ekspertów, którzy nas wspierają. Posiadamy doświadczenie zarówno w dużych biznesach, jak i przy współpracy ze startupami.
Zobacz też: Startupy założone przez kobiety zbierają mniej pieniędzy, ale mają większe obroty

Sieć Przedsiębiorczych Kobiet, od którego zaczął się Black Swan Fund i która wyszła z inicjatywą współpracy z PFR, została założona w 2012 roku jako… facebookowa strona przez Katarzynę Wierzbowską. Okazało się, że inicjatywa przyciąga tysiące kobiet – dzisiaj ma ona ponad 27 tysięcy polubień na FB. Po sukcesie SPK na Facebooku zybko powstała Fundacja SPK, organizująca spotkania, warsztaty i inne inicjatywy, dotyczące kobiet w biznesie i karierze. Później zaś inwestorki utworzyły Black Swan Fund, który teraz przekształcił się w pełnoprawny fundusz inwestycyjny.

przeczytaj oryginalny wpis >>>